Vaimse tervise teenuste turg on muutunud mitte toimivaks ning ei vasta kasvavale nõudlusele spetsialistide järele. Ettevõtetes puuduvad nõuetekohased terviselahendused; see suurendab töötajate läbipõlemist ning ka ärevushäirete ja depressiooni ohtu. Need asjaolud ei mõjuta üksnes töötaja tervist, aga ka ettevõtte tootlikkust, vähendades töötajate panustamisvõimet.
HeBa uuenduslik lahendus pakub konkreetseid meetmeid ja strateegiat vaimse tervise probleemide ennetamiseks, luues tervisliku, õnneliku ja produktiivse töökeskkonna.
Loodud lahendus
HeBA eksperiment aitas ettevõtete juhtkondadel tõhusalt edendada töötajate heaolu. Selle asemel, et keskenduda ainulaadsele tehnoloogilisele lahendusele, käsitles HeBA probleemi süsteemselt, kasutades Delphi metoodikat ekspertide seisukohtade ühtlustamiseks tööandjate rolli ja tegevuste kohta.
Eksperiment tõi välja kuus peamist tegevusvaldkonda koos juhistega töötajate vaimse heaolu juhtimiseks. Lisaks arendasid ja testisid nad digitaalset teenust nimega “Mental Balance Plan.”
Mõju
HeBa eksperiment tõestas oma piloodi hüpoteesis seatud positiivseid mõjusid:
- Jätkusuutlik vaimse tervise tugi: standardi kasutuselevõtt suurendab tööandjate aktiivsust, juhib ootusi, vähendab sõltuvust riiklikest meetmetest ning loob ettevõtte rahastatavatele vaimse tervise teenustele prognoositava turu.
- Suurenenud heaolu: eksperimendi käigus tõestati, et töötajate üldine heaolu paraneb läbi stressi vähendamise, töö- ja eraelu tasakaalu loomise ning töörahulolu ja psühholoogilise vastupidavuse suurendamise.
- Suurenenud tootlikkus: Parema vaimse tervise korral suureneb ka motivatsioon, kaasatus, tulemuslikkus ja positiivne töökeskkond.
Tulevikuvisioon
HeBA visiooniks on ettevõtted, kus juhid on omandanud oskused loomaks toetav ja kaasav töökeskkond ning ettevõtte kasvu, töötajate heaolu ning töö-ja eraelu tasakaalu saavutamist võimestavad (HeBA) loodud juhiseid.
Rakendades HeBA standardiseeritud vaimse tervise juhtimise mudelit üleriigiliselt, loome tulevikus Eesti elanikkonnale õnnelikuma, vastupidavama ja produktiivsema tuleviku.
Ain Aaviksoo
EKSPERIMENDI JUHT