fbpx
resized_image_1920x1080

Spacedrip: iseseisvate veepuhastusrobotite võimaldamine

blank

Maailmas üha kasvav mageveepuudus on jõudmas ohtliku piirini kui vee tarbimine jätkub samas tempos, on 2050. aastaks planeedi magevee nõudlus tõusnud 40% võrra. Puhas vesi on aga hinnaline ja piiratud ressurss, ilma milleta inimkond hakkama ei saa. Olmereovee taaskasutamine võib seejuures oluliselt leevendada ähvardavat veenappust.

Väljakutse

Täna troonivad vee taaskasutuse valdkonnas valdavalt tsentraalsed süsteemid, mis koguvad majapidamistelt olmereovett ning puhastavad seda ühes keskjaamas. Kuigi veepuhastusjaamad on linnades üsnagi tõhusad, ei ole neist abi hajaasutustes, maapiirkondades või muust maailmast “äralõigatud” asumites, kus ei pruugi isegi olla veevõrku. 

Kuigi Eesti on põhjavee poolest rikas, on nii riigi elanikkond kui ka veevarud ebaühlaselt hajunud, mistõttu ei saa me lootma jääda vaid vee taaskasutamise jaamadele. Eesti mure on seejuures vaid piisk meres – aastaks 2025 elab eeldatavasti pool maailma elanikkonnast n-ö veestressis piirkondades.

Spacedrip joonis 1 EST (19.08)

Lahendus

Kohalikud vee taaskasutuse tehnoloogiad pakuvad leevendust nii veenappusega linnades kui ka vee- ja kanalisatsioonivõrguta piirkondades. 

Eesti idufirma Spacedripi automatiseeritud ning lokaalsed veepuhastusrobotid on abiks kohtades, kus on vähe puhast vett ning reovee ärajuhtimine logistiliselt raskendatud. Seejuures ei pea kasutajad muretsema veevõrgu olemasolu pärast, sest lahendus töötab autonoomselt. Lahenduse elluviimiseks 1,5 miljonit eurot kaasanud ettevõtte on seni leidnud kliente nii kaitseväe-, arendus-, turismi- kui ka avalikus sektoris.

Spacedrip joonis 2 EST (19.08)

Regulatiivne väljakutse

Kehtivad Eesti seadused ei toeta ja kohati ei võimalda autonoomsete veepuhastusrobotite kasutuselevõttu. Seadusandluses on palju tõlgendusruumi. Seega on turuosalistel, kes soovivad pakkuda lokaliseeritud veepuhastust, vähe õiguskindlust nii keskkonnaametnike kui reguleerija ootuste osas.

Accelerate Estonia eesmärk koostöös avaliku sektori asutustega on luua õigusraamistik, mis vähendab tõlgendusruumi ning soosib laialdasemat lokaliseeritud vee ümbertöötlemisseadmete kasutuselevõttu.

Lõppeesmärk

Antud projekti eesmärk on näidata veepuhastusrobotite majanduslikku tasuvust ning eeliseid magevee kättesaadavusele ning ökosüsteemile. Lisaks on potentsiaali suurendada infrastruktuuri energiatõhusust ja kuluefektiivsust nii kohalikele elanikele kui ka omavalitsustele.