fbpx
thomas-lambert-EhLH-WN7F7I-unsplash-scaled-1

Eestis avati Baltikumi esimene tootmisjääkidele suunatud ostu-müügi platvorm

Avaldatud
15. juuni 2021
Jaga

Eestis avati Baltikumi esimene tootmisjääkidele suunatud ostu-müügi platvorm

Alates 15. juunist on Eesti tootmisettevõtetel võimalik liituda platvormiga Materjalivoog, mis võimaldab neil lihtsalt ja mugavalt oma materjalijääke väärindada või leida enda tootmisesse sisendmaterjali. Tegemist on Baltikumis uudse ettevõtlusele suunatud lahendusega, mis soodustab ringmajanduse edendamist.

Materjalivoo platvorm toimib lihtsalt: tootja sisestab oma materjalijäägi koguse ja kirjelduse (materjal, värvus, jms) ning mõni teine tootja saab selle endale soetada, et materjali toodete loomisel sisendina kasutada. Aastast 2030 ei tohi enam prügilatesse ladestada jäätmeid, mida on võimalik ringlusse võtta või muul viisil materjali või energiana taaskasutada. Eestis tekib selliseid jäätmeid aastas miljoneid tonne ning samme lahenduste leidmiseks tuleb astuda juba täna.

Platvormi tegijate sõnul on paljude tootjate seas lahendust kaua oodatud: „Ühelt poolt tunnevad ettevõtted tootmisjääkide tekitajatena huvi selle vastu, mis nende jääkidest edasi saab. Jääkide saatuse läbipaistvust nõuavad keskkonnahoidlikest aspektidest lähtuvalt ka kliendid. Teisalt on turul suur ja järjest kasvav hulk väiketootjaid, kes otsivad materjalijääke, millest enda tooteid luua,“ selgitas Materjalivoo üks eestvedajatest Mayri Tiido ja lisas, et kindlasti ei tähenda toimiva platvormi loomine seda, et kõik ringmajanduse väljakutsed saavad korraga lahendatud. „Küll on tootmisjääkide vahetamise võimaldamine läbi Materjalivoo platvormi üks olulisi samme, et suurendada ringmajanduslike lahenduste rakendamist Eestis,“ tõdes Tiido.

Üheks ettevõtteks, kes on pikalt otsinud väljundeid oma tootmises tekkivatele jääkidele, on Pärnumaal asuv spordirõivaste tootja Trimtex. Nende disaineri Anny Drobeti sõnul aitab Materjalivoog lisaks jääkide väärindamisele kaasa ka vastutustundlikule ettevõtlusele: “Mõtleme Trimtexis iga aasta üha enam sellele, kuidas olla keskkonnale vähem koormavad ja mida selleks teha saame. Materjalivoog on siinkohal väga hea võimalus anda elu nendele materjalidele, millele me ise kasutust ei leia ning vähendada prügimäele või põletusse jõudvate materjalide hulka.” 

Värskelt lansseeritud Materjalivoo platvorm on mõeldud erineva suurusega tootmisettevõtetele, kellel on soov leida alternatiivseid võimalusi tootmisjääkide väärindamiseks. Liitujad saavad tellida oma ettevõttesse ka ringmajanduse teemalise koolituse või jääkide kaardistuse.

Materjalivoo platvormiga saab liituda alates 15. juunist veebilehel www.materjalivoog.ee 

Taustinfo

Materjalivoo platvormi kontseptsioon sündis juba 2019. aastal soovist panustada jätkusuutliku tuleviku loomisesse. Idee esmane arendus toimus noortele suunatud roheideede konkursil Negavatt ja seejärel rahvusvahelisel äriideede konkursil Climate Launchpad, mille Eesti eelvoor ka võideti. Idee valiti osalema mainekas riiklikus innovatsiooniprogrammis Accelerate Estonia, kus 9 kuu jooksul uuriti ca 140 Eesti ettevõttes tekkivaid materjalijääke ning nende edasist saatust.