fbpx
bernd-dittrich-eCc7FjMoR74-unsplash
Eesti teab, kuidas avalikke teenuseid digitaliseerida. Nüüd võtame käsile rahvusvahelise transpordi ja logistika.

Digitaalne reaalaja ökosüsteem logistika jaoks

Vaatamata tehnoloogia kiirele arengule, on rahvusvahelise kaubaveo saatelehed, transiidi-, ekspordi- ja impordideklaratsioonid jm dokumendid endiselt peamiselt paberil. See täehdab aga läbipaistmatut, aeglast ja kulukat logistikat, mis ei sobi kokku tänapäevase infoajastuga.

Meie soov on muuta  kogu transpordiga seotud asjakohane teave elektrooniliselt ja reaalajas kättesaadavaks kõigile tarneahelas osalejatele, sealhulgas kauba omanikele, veoteenuse pakkujatele, autojuhtidele ja ka kontrolli teostavatele ametnikele. Me loome digitaalse taristu eri transpordiliikide vahelise andmevahetuse teostamiseks ja tarneahela juhtimiseks. Nii säästame aega dokumentide koostamise ja teepealse kontrolli arvelt ning loome eeldused tööstus- või kaubandusettevõtetele kaupade ning tooraine transpordi protsesside kiirendamiseks.

Maanteetranspordi jaoks on meil lahendus juba olemas põhineb e-CMR-i standardil ja on loodud rahvusvaheliste vedude jaoks suhtlemisel nii äri tasandil kui ka riigiasutustega. Elektroonilise e-CMR-i, saatelehe, transiidideklaratsiooni, impordi- ja ekspordideklaratsiooni, e-TIR-i ja elektrooniliste garantiidokumentide loomisel saab need digitaalselt allkirjastada  ning vajalikud andmed volitatud isikutele koheselt kättesaadavaks muuta.

E-CMR

Kuna enamikus riikides on paberkandjal saateleht endiselt kohustuslik, oleme rahvusvaheliste veoettevõtjate ja tootmisettevõtetega alustanud prooviprojekti, et jagada teavet reaalajas ja printida paberit seal, kus seda vaja on ja esimeste riikidene oleme kokku leppinud digitaalse veotee loomise Soomest Poolani ning otsime koostööd Saksamaa ja ülejäänud Euroopa riikidega. Meie algatus on üks esimesi projekte Euroopa Liidus ja me teeme tihedat koostööd rahvusvahelise autovedajate assitsiatsiooni (IRU) ningEuroopa Komisjoniga (DTLF kaudu).

Üheks meie nurgakiviks on Mobi Carnet (http://mobicarnet.eu/), eCMR-i lahendus, mille on välja töötanud Eesti ja Soome Autoveoettevõtjate Assotsiatsioonid. Digiinno võrgustiku (https://www.diginnobsr.eu/) raames osaleme koostöös Eesti, Läti, Leedu ja Poola esindajatega loomas piiriõleste avalike teenuste andmevahetuskeskkonda. Seega oleme esimene Põhja- ja Baltimaade piiriülese teenuse pakkuja, kes saab transpordikoridoris asuvate riikide poolt autoriseeritud.

Eestis algatanud tulevaste piiriüleste teenuste kiirendusprogrammi  (https://accelerateestonia.ee/et/) ühe osalisena oleme loomas ökosüsteemi rahvusvahelise äri jaoks, mis vastab globaalsetele standarditele ja transporditeenuse pakkujate ootustele. Isegi kui ärivõrgustikke, süsteeme või teenuseid on maailmas juba mitmeid, oleme valmis neid omalt poolt õhendama, et muuta globaalne logistika lihtsamaks ja tõhusamaks.